Obwód łowiecki





Obwód Nr: 253.

Powierzchnia użytkowa: 11 117 ha.

Granica biegnie od południowego krańca miejscowości Granowo drogą Granowo - Bobrówko przez Jarosławsko do granicy gminy Strzelce Krajeńskie, tą granicą gminy w kierunku południowo-zachodnim i północno-zachodnim do miejscowości Chmieliniec, skąd drogą Chmieliniec - Barlinek przez miejscowość Krzynka do granicy Barlinka,tą granicą w kierunku północnym do drogi Barlinek - Pełczyce, drogą do południowej granicy Pełczyc, granicą Pełczyc do drogi Jagów - Bolewice i tą drogą przez Bolewice i Sobieradz do południowego krańca miejscowości Granowo.


Obwód Nr: 254.
Powierzchnia użytkowa: 7 540 ha.

Granica biegnie od miejscowości Brzezina w kierunku północno-wschodnim przez miejscowość Płoszkowo i dalej drogą z płyt betonowych w kierunku miejscowości Sądowo do rzeki Mała Ina, następnie rzeką Mała Ina w kierunku południowo-wschodnim do drogi dębowej, tą drogą do miejscowości Sądówko, dalej drogą w kierunku ogólnym południowo-wschodnim przez miejscowość Gleżno, Zamęcin, Zwierzyn do miejscowości Granowo, dalej w kierunku zachodnim drogą przez miejscowość Sobieradz, Bolewice do miejscowości Pełczyce, zachodnią stroną miejscowości Pełczyce do drogi asfaltowej Pełczyce - Brzezina i dalej tą drogą przez miejscowość Sułkowo do miejscowości Brzezina.

Obwód łowiecki - wydzielona administracyjnie jednostka gospodarcza o powierzchni nie mniejszej niż 3000 ha, utworzona dla łatwiejszego prowadzenia gospodarki łowieckiej.

Obwody łowieckie dzielą się na obwody:
  • polny jest to obszar, w którym grunty leśne stanowią mniej niż 40% ogólnej powierzchni tego obszaru.
  • leśny jest to obszar, w którym grunty leśne stanowią co najmniej 40% ogólnej powierzchni tego obszaru.
Granice obwodu łowieckiego są wyraźnie widoczne w terenie i tworzą je szlaki komunikacyjne: (drogi, szosy, linie kolejowe, rzeki) i są to granice umowne. Unika się tworzenia granic obwodów łowieckich na środku zbiorników wodnych - np. jezior. Rejestr obwodów łowieckich prowadzi na danym terenie wojewoda. Obwody łowieckie są wydzierżawiane kołom łowieckim na co najmniej 10 lat.
Łowisko jest natomiast jednostką przyrodniczą o określonych w miarę jednorodnych warunkach środowiskowych, a granice łowiska są wyznaczone naturalnymi granicami. Rozróżnia się łowiska: leśne, polne, wodne, górskie.
Łowisko leśne może być podzielone na kilka obwodów łowieckich i odwrotnie jeden obwód łowiecki może w swoich granicach posiadać różne łowiska.
W każdym łowisku występują ostoje zwierzyny, gdzie najchętniej i najczęściej w danym okresie czasowym/porze roku/wieku/etapie rozwoju osobniczego przebywa, żeruje i rozmnaża się.


Do marca 2007 r. Starosta Choszczeński wydzierżawiał 12 obwodów łowieckich polnych. Obecnie wydzierżawia  10 obwodów o łącznej powierzchni 66 186 ha. Dzierżawcami  w/w obwodów są koła łowieckie:

* „Szarak” Barlinek – obwód nr 253, pow. 11 117 ha,

* „Weteran” Szczecin – obwód nr 254, pow. 7 540 ha

Za dzierżawę obwodów Starosta corocznie nalicza czynsze dzierżawne i stosownie do wymagań określonych przepisami rozlicza je między gminy i nadleśnictwa.